Kastracja i sterylizacja – jak przebiega i wygląda?

Wielu właścicieli kotów, a zwłaszcza kotek, zadaje sobie pytanie czy zdecydować się na poddanie swojego pupila zabiegowi sterylizacji lub kastracji. Często obawiają się, że ich ukochany kociak przytyje albo bardzo zmieni się jego charakter. Tymczasem wielu weterynarzy coraz głośniej mówi, że warto decydować się na którychś z wymienionych zabiegów. Przynoszą one bowiem zwierzęciu wiele korzyści. Warto także na wstępnie podkreślić, że są to niezwykle bezpieczne zabiegi chirurgiczne, które nie niosą ze sobą praktycznie żadnego ryzyko dla zwierzęcia.

Czym jest sterylizacja oraz kastracja

            Sterylizacja to zabieg, któremu poddawane są jedynie kotki. Dotychczas najczęściej mówiono o sterylizacji farmakologicznej, która polegała na podawaniu określonych środków farmakologicznych w celu pozbawienia kotki płodności. Obecnie kotki poddanie się sterylizacji na drodze operacyjnej. Zabieg ten polega na otwarciu jamy brzusznej zwierzęcia oraz usunięciu macicy wraz z przydatkami, czyli jajnikami oraz jajowodami. Poddanie kotki takiemu zabiegowi sprawia, że już nigdy nie będzie ona mogła mieć młodych.

            Kastracja to zabieg pozbawienia płodności, który przeprowadza się u kocurów. Pozbawienie płodności samców jest dużo prostsze i szybsze niż w przypadku samic. Wynika to z różnic w budowie anatomicznej. W przypadku samców usuwa się jądra, które znajdują się w worku mosznowym. Worek mosznowy zlokalizowany jest natomiast na zewnątrz ciała. Dzięki temu kocur może zostać zabrany do domu jeszcze tego samego dnia, które przeprowadzano zabieg. Na drugi dzień powinien być już w normalnej dla siebie formie.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Zalety sterylizacji kotki

            Najczęściej na pozbawienie płodności decydują się właściciele kotek. Wynika to z tego, że koty należą do niezwykle płodnych zwierząt i zdrowa kotka może urodzić za jednym razem nawet siedem kociąt. Warto jednocześnie podkreślić, że kotka może rodzić kilka razy w roku. Do podstawowych zalet wysterylizowania kotki zalicza się:

  • zapobieganie ciąży – wysterylizowana kotka już nigdy nie zostanie mamą. Dzięki temu właściciele nie muszą martwić się co zrobią z ewentualnymi kociętami, których w jednym miocie może być nawet kilka. Zaleta ta jest najczęstszym powodem, dla którego właściciele kotek decydują się na zabieg sterylizacji,
  • zapobieganie rujom – ruja u kotki może pojawiać się nawet kilka razy w roku. Niejednokrotnie może zdarzyć się tak, że zatrzyma się ona dopiero wtedy kiedy kotka zostanie zapłodniona. Ruja bardzo męczy kotki, które drastycznie zmieniają swoje zachowanie, które staje się uciążliwe nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla jego właścicieli,
  • profilaktyka nowotworowa – sterylizacja kotki prowadzi do usunięcia macicy wraz z przydatkami. Dzięki temu likwiduje się ryzyko rozwinięcia się u kotki nowotworu jajnika lub macicy. Wcześnie wykonana sterylizacja sprawia także, że bardzo mocno zmniejsza się ryzyko, że kotka zachoruje na raka sutka,
  • profilaktyka ropomacicza – kotka, która nie została poddana zabiegowi sterylizacja jest narażona na zachorowanie na ropomacicze, które prowadzi do powolnego wyniszczania organizmu. Sterylizacja sprawia, że pojawienie się tej ciężkiej do wyleczenia choroby jest niemożliwe.
kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Kiedy można przeprowadzić

            Zarówno zabieg kastracji jak i sterylizacji mają ściśle określone ramy kiedy można je przeprowadzić. Dużo zależy od weterynarza, który opiekuje się naszym zwierzakiem. To bowiem on podejmuje ostateczną decyzję. Niektórzy lekarze uważają, że zabiegom tym można poddać już czteromiesięczne kociaki. Większość jednak uważa, że z przeprowadzeniem tego zabiegu lepiej troszkę poczekać. Kotki najczęściej sterylizuje się przed pojawieniem się pierwszej rui. Wielu decyduje się także na poddawanie kotek temu zabiegowi dopiero po zakończeniu pierwszej rui. Z uwagi jednak na to, że w przypadku kotek może pojawić się ruja ciągła zaleca się sterylizację przed pierwszą rują. Za najbardziej optymalny czas uważa się okres między szóstym a dwunastym rokiem życia kotki. Koty poddaje się kastracji na ogół między szóstym a siódmy miesiącem życia.