Jaszczurka – wygląd, opis oraz charakterystyka

Mówiąc o niewielkich zwierzętach z pewnością trzeba wspomnieć o jaszczurkach, które zajmują znaczące miejsce wśród fauny całego świata. Jaszczurki zaliczane są do grupy gadów łuskonośnych, czyli takich, których ciało pokryte jest łuskami w różnym kształcie oraz kolorze. Jaszczurki są zwierzętami lądowymi, które cechują się wydłużonym kształtem ciała.

Jaszczurki zaliczane są do organizmów, które można spotkać niemalże na całym świecie. Występują na wszystkich kontynentach wyłączając jedynie Antarktydę. Spotkamy je także na niemalże wszystkich wyspach oceanicznych. Na chwilę obecną jaszczurki uważane są za najliczniej reprezentowaną grupę gadów. Grupa ta obejmuje obecnie prawie cztery tysiące różnych gatunków.

Jaszczurki na terenie Polski

            Na terenach Polski spotkać można obecnie cztery rodzaje jaszczurek:

  • jaszczurka beznoga, czyli padalec zwyczajny,
  • jaszczurka zielona,
  • jaszczurka zwinka,
  • jaszczurka żyworodna.

Wszystkie wymienione gatunki jaszczurek objęte są ścisłą ochroną. Oznacza to, że nie można ich łapać ani zabijać.

jaszczurka
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jaszczurka beznoga

            Obecnie uważa się, że padalec jest tym gatunkiem jaszczurki, który możemy spotkać niezależnie od miejsca, które wybierzemy za cel swojej podróży. Jaszczurka ta występuje bowiem we wszystkich rejonach Polski od gór aż po morze. Swoją budową padalec przypomina węża. Z tego też powodu wielu ludzi, którzy spotykają go na swej drodze panicznie się go boi. Tymczasem padalec jest dla człowieka i zwierząt całkowicie niegroźny. Nie jest jadowity i nie stanowi żadnego zagrożenia.

Jaszczurka zwinka

            W wielu rejonach Polski możemy natknąć się na jaszczurkę zwinkę. Ten gatunek jaszczurki występuje w Polsce najczęściej. Jeśli zależy nam jednak na zwiększeniu pewności, że w trakcie spaceru spotkamy właśnie tą jaszczurkę powinniśmy udać się na tereny porośnięte trawą, które dość mocno wyeksponowane są na słońce. Jaszczurka ta uwielbia bowiem wygrzewać się na słońcu. Samice oraz samce różnią się między sobą kolorem brzucha. W przypadku samców jest on zielony (czasem może być nakrapiany), samice mają natomiast brzuch w kolorze szarym lub kremowym.

Jaszczurka zielona

            Za największą jaszczurkę z kończynami, którą można spotkać na terenie Polski uchodzi jaszczurka zielona. Zarówno samce jak i samice z tego gatunku wyróżniają się zabarwieniem ciała o różnych odcieniach koloru zielonego. Jaszczurkę tą spotkamy na terenach bardzo suchych i mocno eksponowanych słonecznie. Jaszczurka ta uwielbia wygrzewać się na słońcu leżąc na kamieniach. Obecnie uważa się jednak, że jaszczurka ta na terenie Polski zanikła. W niektórych publikacjach można znaleźć doniesienia o jej występowaniu na Lubelszczyźnie, Roztoczu oraz w Bieszczadach. Doniesienia te nie zostały jednak dotąd potwierdzone.

jaszczurka
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jaszczurka żyworodna

            W miejscach raczej słabo nasłonecznionych oraz często mocno wilgotnych możemy natknąć się na jaszczurkę żyworodną. Bardzo licznie ten gatunek jaszczurki występuje w Tatrach. Jaszczurka ta wyróżnia się brunatnym ubarwieniem ciała. Na jej grzbiecie dostrzeżemy natomiast trzy rzędy plam, które często mogą dawać wrażenie zlewania się w jedno. Tym, co w znaczący sposób pozwala odróżnić jaszczurkę żyworodną od zwinki jest sposób poruszania. Jaszczurka zwinka porusza się zdecydowanie szybciej i bardziej zgrabnie niż jaszczurka żyworodna.

Wygląd jaszczurek

            Jaszczurki charakteryzują się ciałem o wydłużonym kształcie, które zakończone jest ogonem. Ogon ten może w zależności od gatunku wyglądać nieco inaczej. Większość jaszczurek to gady, które wyposażone są w palce. Zawsze jest ich pięć. Pojawiają się jednak gatunki, u których nastąpiła redukcja kończyn. Takim gatunkiem jaszczurki jest między innymi padalec zwyczajny, czyli jaszczurka beznoga. Długość ciała jaszczurki może być bardzo różna. Najmniejsze jaszczurki osiągają rozmiary ciała rzędu trzech centymetrów. Największe zaś mogą dorastać nawet do ponad trzech metrów. Masa ciała jaszczurek także jest bardzo zróżnicowana. Uważa się, że największe jaszczurki mogą ważyć nawet sto pięćdziesiąt kilogramów.