Jak rozróżnić płeć kota – czyli czego należy szukać?

Koty to bez wątpienia piękne zwierzęta. Jeśli tylko im się przyglądamy z pewnością nie ma dla nas większego znaczenia czy jest to kotka czy kocur. Dylemat pojawia się wtedy, kiedy chcemy mieć kociaka w domu. Większości osób zależy na tym aby nie była to kotka. Wynika to przede wszystkim z bardzo dużej płodności kotek oraz trudności ze znalezieniem domu dla narodzonych kociąt. Z tego też powodu bardzo ważne jest aby poprawnie odróżniać płeć kociaków. Wbrew pozorom nie jest to wcale zadanie proste. Jeśli jednak zapoznamy się z kilkoma wskazówki z pewnością będziemy potrafili z bardzo dużym prawdopodobieństwem określić czy mamy do czynienia z kotką czy też z kocurem.

Kilka podstawowych faktów

            Decydując się na przygarnięcie kota warto pamiętać o tym, że nawet długotrwałym hodowcom może zdarzyć się pomylenie płci. Urodzone kocięta mają bowiem niezwykle małe zewnętrzne narządy płciowe. W dużym stopniu utrudnia to sprawne i bezproblematyczne określenie płci zwierzęcia. Trzeba pamiętać o tym, że u kociąt, które nie osiągnęły jeszcze dwóch tygodni płci nie określi nawet lekarz weterynarii. Jeśli więc chcemy mieć większą pewność czy mamy do czynienia z kotką czy kocurem warto poczekać ładnych kilka tygodni od urodzenia zwierzaka. W przypadku osób niedoświadczonych określenie płci nawet u dwumiesięcznych kociąt może nastręczać wiele wątpliwości. Jednak dokładna lektura kilku poradników na ten temat pozwoli szybko i sprawnie, bez konieczności wizyty u lekarza weterynarii, określić płeć kociaka.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jak rozpoznać kocura

            Jeśli chcemy sprawdzić czy kotek, który nam się podoba jest płci męskiej powinniśmy zwrócić uwagę na to czy jego genitalia mają wygląd zbliżony do dwukropka. W przypadku kocurów powinniśmy bowiem dostrzec dwie kropki, które znajdują się jedna nad drugą. Kropka, która znajduje się wyżej to odbyt kotka, natomiast ta, która znajduje się pod nią to jeszcze niewielkich rozmiarów penis. Te dwie kropki dzieli niewielka odległość. To właśnie w tej przerwie znajdują się moszna wraz z jądrami, które to na ten moment są jeszcze niedostrzegalne. Wraz z czasem jaki biegnie od urodzenia kotka jego narządy płciowe stają się coraz większe a dzięki temu coraz lepiej widoczne. Im kotek starszy tym łatwiej potwierdzić jego płeć.

Jak rozpoznać kotkę

            Jeśli chcemy sprawdzić czy kotek, który przypadł nam do gustu i którego chcemy przygarnąć jest płci żeńskiej powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jego genitalia wyglądem przypominają przecinek. W przypadku kotek powinniśmy dostrzec kropkę oraz coś, co przypomina przecinek. Górna kropka to odbyt, przecinek natomiast to zewnętrzne narządy płciowe, czyli w przypadku kotek wagina. Odległość między kropką a przecinkiem jest u kotek bardzo niewielka. Można nawet mieć wrażenie, że jest to jeden ciąg, który nie jest od siebie niczym oddzielony. Tak jak w przypadku kocurów, im kotka starsza tym łatwiej określić płeć.

Wyraźnie różnice

            Jeśli nie jesteśmy zbyt wprawieni w określaniu płci kociąt powinniśmy zapamiętać, że w przypadku kotek odległość między odbytem a narządami płciowymi jest bardzo niewielka. W przypadku kocurków wyraźnie rzuca się ona w oczy. W przypadku osób, które nie mają doświadczenia w określaniu płci kociąt jest to najlepsza wskazówka, która na ogół pozwala uniknąć pomyłek.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

O czym pamiętać

            Chcąc oddać lub też przygarnąć kocięta zawsze zależy na tym aby bez pomyłki określić płeć zwierzaka. Aby więc uniknąć błędów należy pamiętać o tym aby kociąt nie zabierać od matki zbyt wcześnie. Najwcześniej można kocięta zabrać po upływie ośmiu tygodniu. Większość weterynarzy zaleca jednak aby kocięta pozostawić z matką aż do skończenia przez nie dwunastu tygodni. Okres ten pozwala kociakom na oswojenie się ze światem. Rozłąka z matką jest dla nich mniej stresująca, a my możemy mieć większą pewność czy przygarniamy kocura czy kotkę. Po upływie dwunastu tygodni od urodzenia pomyłki zdarzają się bowiem niezwykle rzadko. Z pewnością po takim okresie nie przytrafią się już tym osobom, które mają doświadczenie w określaniu płci kotów.