Jak przebiega i wygląda odrobaczanie kotów?

Zabiegiem weterynaryjnym, który przeprowadza się jako pierwszy już u niewielkich kociąt jest odrobaczenie. Jest to bardzo ważny zabieg, który polega na podaniu kotu specjalnych środków farmakologicznych, które zabijają rozwijające się ewentualnie u kota pasożyty. O zabiegu tym nigdy nie wolno zapominać. Rozwijające się u kota pasożyty mogą bowiem prowadzić do wyniszczenia organizmu zwierzęcia. Są także bardzo niebezpieczne dla człowieka. Wystarczy po zabawie z zarobaczonym kotem nie umyć rąk aby prawdopodobieństwo zarażenia się pasożytami bardzo drastycznie wzrosło.

Kiedy odrobaczać

            Pierwszy raz można podać kotu środki odrobaczające już w wieku czterech tygodni. Każdy kot, który opuszcza matkę i wędruje do nowego właściciela powinien być odrobaczony. Należy jednak pamiętać o tym, że do momentu, w którym kot kończy trzy miesiące środki odrobaczające powinno się podawać w odstępach dwutygodniowych. Skąd taka duża intensywność podawania tego typu środków? Wynika to z większego niż w przypadku dorosłych kotów narażenia na zarobaczenie. Kocięta mogą wyssać pasożyty z mlekiem kocicy. Mogą także zarazić się nimi innymi drogami.

Dla kociąt pasożyty stanowią o wiele większe zagrożenie niż dla dorosłych kotów. W dużo szybszym czasie powodują wycieńczenie, które w efekcie prowadzi do śmierci kociaka. Kiedy kot kończy trzy miesiące a często spotyka się z innymi zwierzętami należy pamiętać o tym aby zabieg odrobaczania przeprowadzać w odstępach trzymiesięcznych. Jeśli nasz kot nie wychodzi z domu wystarczy jeśli zabieg ten powtórzymy co sześć miesięcy. Wiele osób zapyta w tym momencie po co odrobaczać kota, który nie bywa na dworze. Trzeba sobie uświadomić, że część pasożytów może zostać przyniesiona do domu przez człowieka na przykład na podeszwach butów. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami kilku zwierzaków należy pamiętać o tym, że powinniśmy odrobaczać wszystkie w tym samym czasie. Nie ma sensu rozkładanie tego zabiegu na raty – nic to wtedy nie da.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Oznaki zarobaczenia

            Bardzo często zarobaczenie przebiega bezobjawowo przynajmniej przez jakiś czas. W pewnym momencie pojawiają się jednak objawy, które sugerują przeprowadzenie zabiegu odrobaczania. Należą do nich:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • chudnięcie,
  • kaszel,
  • zespół falującej skóry – jeśli popatrzymy na grzbiet kota to będziemy mieli wrażenie, że jego skóra faluje.

Jeśli dostrzeżemy te objawy należy bezzwłocznie udać się z kotem do lekarza. Objawy te nie zawsze muszą występować w przypadku zarobaczenia. Mogą świadczyć także o rozwijaniu się innej, poważnej choroby, która wymaga poważnej interwencji lekarza weterynarii. Jeśli jednak po wizycie u weterynarza okaże się, że kot jest zarobaczony musi pamiętać o tym aby bardzo uważnie przestrzegać zasad higieny. Po każdym kontakcie z kotem należy bardzo dokładnie umyć ręce. Posłanie, na którym śpi nasz kot najlepiej jest wyrzucić. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy tego robić powinniśmy wyprać je w wysokiej temperaturze. Dezynfekcji powinniśmy poddać także kuwetę, z której korzysta kociak. Wyparzyć należy także wszystkie kocie miski. Przezorni weterynarze zalecają aby wyparzyć także wszystkie sztućce i naczynia, z których korzystają ludzie.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Podstawowe pasożyty występujące u kotów

            U kotów najczęściej stwierdza się obecność następujących pasożytów:

  • tasiemczyce,

            Do tasiemczyc zaliczają się wszystkie tasiemce, które bytują w jelicie cienkim. Najczęściej spotykanym jest Dipylidium caninum. Pojawia się on w organizmie kota kiedy ten zje zarażoną pchłę. Pozostałe gatunki tasiemców dostają się do organizmu kota jeśli ten zje zarażone larwami tasiemca ryby lub mięso. Trzeba uświadomić sobie, że tasiemce stanowią ogromne zagrożenie dla człowieka. Dlatego też trzeba bardzo dokładnie pilnować zalecanych odstępów odrobaczania kotów.

            Do glistnic zaliczają się wszystkie nicienie. U kotów najczęściej spotyka się Toxocara cati i Toxascaris leonina, które podobnie jak tasiemce osiedlają się w jelicie cienkim. Kot zaraża się nicieniami jeśli zje gryzonie, które były zarażone bądź też wraz z innym pokarmem zje larwy.