Dlaczego pies kopie doły – ciekawostki oraz porady

Zwierzęta oprócz tego, że dają właścicielom niezwykle dużo radości, to sprawiają również problemy. Do takich z pewnością można zaliczyć kopanie przez psy dołów. Jest to problem, z którym walczy wielu właścicielu zwierzaków. Najważniejsze, to znaleźć przyczynę, dla której pies kopie doły. Może ich być kilka. Wykopywanie dziur często spowodowane jest nudą lub złością. Oprócz tego zwierzaki kopią w celu stworzenia sobie miejsca, w którym mogłyby się ochłodzić w upalne dni. Bywa również tak, że kopanie jest po prostu dla zwierzaka dobrą zabawą i nie ma żadnej, konkretnej przyczyny. Jednak jeśli kopanie jest czymś spowodowane, to można spróbować mu zapobiec. Istnieje kilka sposobów, które mogą w tym pomóc.

Bieganie pomaga

Jeśli będziemy spędzać z psem więcej czasu, chodzić z nim na spacery lub po prostu bawić się z nim na podwórku, zmuszając go tym samym do większej ilości ruchu, to z pewnością wtedy nasz pupil nie będzie tak chętny do kopania dziur w ogrodzie czy ogólnie na podwórku. Spacerując po nieznanych sobie terenach będzie poznawał nowe zapachy, a dzięki spotkaniom z innymi psami na pewno poprawi mu się nastrój, co znacznie wpłynie na zmniejszenie chęci i oczywiście siły do kopania dołów. Ważne jest po prostu, aby pies nie siedział całe dnie sam, jeśli więc jego opiekunowie mają pracę pochłaniającą duże ilości czasu, to warto poprosić kogoś z rodziny lub znajomych, czy może sąsiada, aby wychodził z psiakiem chociaż na krótki spacer. Zwierzęta uwielbiają ruch, a jeśli dodatkowo mają możliwość zabawy z innymi psami, to potrafią zająć się same sobą na bardzo długi czas. W związku z tym, zawsze gdy mamy możliwość wyjazdu nad rzekę czy do lasu, to należy brać ze sobą zwierzaka, ponieważ dajemy mu wtedy naprawdę dużo radości, tym sprawiając, że psiak się porządnie zmęczy i gdy wróci do domu, nie będzie już miał ani siły ani chęci do przekopywania podwórka.

Znaleźć psu zajęcie

Może nasz zwierzak przekopuje całe podwórko z powodu nudy? Jeśli nie mamy czasu, żeby się nim zajmować w ciągu dnia, to warto zainwestować w kupno zabawek, które pozwolą psu zająć się czymś na długi czas. Na rynku jest bardzo duży wybór psich akcesoriów. Warte polecenia są zabawki, w które można włożyć karmę. Psiak, czując zapach swoich ulubionych smakołyków, będzie próbował je wydostać z zabawki. Najbardziej sprawdzone są zabawki w kształcie piłki z niewielkim otworem. Wsypuje się do nich sucha karmę, a pies, czując z piłki kuszący zapach, zaczyna ją turlać łapkami lub pyskiem, b wydostać jedzenie. Wiele psów, gdy zorientuje się, że w piłce jest karma, która wylatuje co jakiś czas w wyniku turlania, zaczyna przynosić piłkę właścicielowi, aby ten wsypał do niej pokarm. Zabawa z takimi gadżetami da psu zajęcie na długi czas, a dodatkowo będzie stymulowała jego mózg, który będzie intensywniej pracował, podczas gdy pies będzie kombinował, jak uwolnić smakołyki.

Mniej dziur po kastracji i sterylizacji

Psy mają silny instynkt przetrwania i za wszelką cenę chcą się rozmnażać. Dlatego też dziury kopane pod siatką, płotem lub ogrodzeniem mogą być wynikiem tego właśnie instynktu, a ogrodzenie jest dla psa przeszkodą, którą trzeba pokonać, by przedłużyć swój gatunek. Warto więc zastanowić się nad sterylizacją lub kastracją. Ten zabieg spowoduje praktycznie całkowity zanik popędu seksualnego u zwierząt, tym samym sprawi, że będą one znacznie mniej kopać. Kastrację można szczególnie polecić właścicielom zwierzaków z nadpobudliwością ruchową. Jest to sprawdzona metoda na zmniejszenie u psa nadmiernej aktywności fizycznej, która często objawia się poprzez kopanie dołów. Nie warto wierzyć w mity o szkodliwości takich zabiegów, ponieważ zdecydowana większość właścicieli czworonogów widzi jedynie pozytywne efekty operacji.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Wyznaczone miejsce do kopania

Jeśli będziemy zajmować się psem, chodzić z nim na spacery, bawić się oraz dawać mu interesujące zabawki i te wszystkie sposoby sprawią, że nasz pupil zacznie znacznie zmniejszać ilość wykopanych w podwórku dziur, to możemy być dumni zarówno z siebie jak i ze zwierzaka. Teraz pozostaje tylko przykrycie ulubionych miejsc psiaka, tak, by nie miał możliwości kopania tam, gdzie najbardziej lubił to robić. Wykopane doły można zasypać kamieniami i przykryć siatką, tak, aby czworonóg nawet gdyby ponownie próbował kopać w swoich ulubionych miejscach, to nie będzie miał takiej możliwości.

Są niestety przypadki psów, których nie da się oduczyć kopania w żaden sposób. Wtedy należy spróbować wyznaczyć jedno wybrane miejsce i starać się uczyć psa kopać właśnie tam. Za każdym razem gdy pupil wykopie dołek w tym miejscu, należy go nagradzać, tak, aby łączył nagrodę z kopaniem w danym rejonie podwórka.

Pies naśladujący właściciela

Jeśli mamy ogródek, w którym często kopiemy w ziemi, musimy pamiętać, aby do takiej pracy chodzić samemu. Pies bowiem może naśladować swojego właściciela, a w takim przypadku chcąc oduczyć go kopania, będzie nam ciężko to uczynić. Ważne jest więc, aby pies nie widział, że uprawiając ogródek kopiemy w nim jakieś dziury i dołki, bo wtedy może nie zrozumieć, dlaczego on nie może tego robić.