Co oznacza kocie machanie ogonem – wskazówki

Koty używają ogona do komunikowania wielu stanów emocjonalnych. Wielość funkcji jakie spełnia jest tak duża, że  momencie gdyby kot utracił ogon jego ekspresja emocjonalna stałaby się ograniczona do minimum. Koci ogon służy także do stabilizacji postawy ciała. Na różnych kanałach edukacyjnych można zobaczyć efekty odpowiedniego posługiwania się ogonem. Gepard jako najszybsze zwierzę świata ogon wykorzystuje do zapewnienia sobie pewności ruchu i pomocy przy skomplikowanych manewrach. Tak samo służy on naszym kotom. Dzięki niemu tylko są w stanie zachować równowagę przy chodzeniu po cienkich krawędziach. W stadzie ogon jest podstawową możliwością porozumiewania się jasną dla wszystkich pobratymców. Często można zobaczyć jak kot macha ogonem w sposób jakby odganiał muchę. Mimo pewnych skojarzeń z psim merdaniem nie powinno być to tak dobierane. Koty machają ogonem w chwilach złości. Drganie samej końcówki świadczy zaś o tym, że kotem dość mocno rządzi niepokój w danej chwili. Podobnie może być w momencie, gdy kot jest bardzo rozochocony głaskaniem i odwracając się podsuwa ogon pod dłoń. Niezadowolenie kota łatwo zaważyć po energicznych ruchach kota.

Całym sobą wysyła on sygnał, że coś jest nie tak i chce, żeby ktoś to naprawił. Ostrożne i powolne drgnięcia koniuszka często sygnalizują właścicielowi, że kot jest zadowolony. Bardzo łatwo zauważyć występujące przy tym rozluźnienie. Jeśli kot kogoś lubi to właśnie tak wita go po przykładowo powrocie z pracy. Można bez żadnych oporów uznać, że kot uznaje taką osobę za przyjaciela. Emocje kota bardzo łatwo odczytać z postawy jego ciała jak i ruchów jego ogona. Inaczej będzie zapraszał do kontaktu, a kuląc się i opuszczając ogon będzie unikał konfrontacji. Jeśli spotkamy kota ze sterczącym ogonem to lepiej go nie zaczepiać. Jego wojownicze zamiary widać z daleka i spotkanie z takim kotem zapewne byłoby dla nas dość krwawe. Wszystkie sygnały stosowane przez koty są bardzo czytelne i jasne dla każdego odbiorcy, nawet jeśli nie ma on w sobie nawet grama z prawdziwego kota. Taki język ciała jest jedną z najczęstszych dróg porozumiewania się miedzy przedstawicielami tego samego gatunku. Często istnieją grupy sygnałów, które będąc bardzo podobne dla każdego osobnika z danej grupy, że bez należności do niej można wywnioskować co autor ma na myśli. Pozwala to na komunikowanie się wewnątrz jak i na zewnątrz grupy. Lekceważenie sygnałów dawanych nam przez nasze zwierzęta w sposób bardzo prosty będzie prowadziło do nawarstwiania się konfliktów i atmosfery całkowitego braku porozumienia. Nie ma nic gorszego niż obrażony na cały świat kot bo ktoś źle zrozumiał jego intencje. Decydując się na posiadanie kota lepiej wcześniej zapoznać się z tym co może sygnalizować nam by potem nie mieć problemów, gdy nie zrozumiemy co dokładnie chce nam przekazać. Jest to ważne nie tylko w pracy z kotami, ale z każdym zwierzęciem. Stworzenie niezrozumiałe, którego potrzeby są przez to ciągle frustrowane będzie złe i skutecznie zacznie unikać kontaktu z kimś, kto jest po prostu niekompetentnym w kwestii jego istoty. Koty są stworzeniami szczególnie na to wrażliwymi z racji swojej wysokiej indywidualności i umiłowania wolności. Niezależnie od tego co będzie się dziać to one będą kroczyć własną ścieżką tak by zapewnić sobie odpowiednią realizację swoich potrzeb. W przypadku kotów porozumiewanie się i odpowiedni dialog jest o tyle ważny, że są to zwierzęta z natury nieufne i płochliwe, więc jakiekolwiek załamanie kontaktu może skutkować w perspektywie dłuższej niż tylko najbliższe dni. Są bardzo pamiętliwe i jeśli będziemy konsekwentnie ignorować ich potrzeby to zapewne długo nie będą naszymi dobrymi przyjaciółmi, a wręcz bardzo chętnie uprzykrzą nam totalnie życie.

kot
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dobre traktowanie kota i rozumienie jego emocji oraz potrzeb będzie procentowało w jego szacunku i przyjaznym odnoszeniu się do nas. Kot zapewne daruje sobie niszczenie zasłon czy tapet, a pozostanie tylko na etapie niewerbalnego komunikowania potrzeby dostarczenia mu odpowiedniej ilości rozrywki. Prawdopodobnie w momencie, w którym kot straciłby całkowicie ogon to nie byłoby w stanie wyrażać tylu różnych kombinacji emocji. Jego ciało wyrażałoby pewną część, jednak cała reszta byłaby po prostu całkowitą czarną magią. Niestety kontakty niewerbalne wymagają pewnych stałych elementów by móc budować na tym kontakcie pewną relacje. Jest to widoczne właśnie w kontaktach z ludźmi, podczas których osoba nieobeznana z problematyką kotów nie byłaby w stanie dojść o co do końca chodzi temu słodkiemu maluchowi i dlaczego zrobił bardzo brzydką szramę na połowie przedramienia. Kontakt niewerbalny pozwala na dobre i zrozumiałe porozumiewanie się oraz możliwość swoistej wymiany myśli między uczestniczącymi w nim jednostkami. Wiele osób nawet nie zastanawia się nad fenomenem porozumiewania się zwierząt bo tym zajmują się naukowcy, którzy odkryli już wszystko co jest ważne. Jednak sęk w tym, że wiele stref pozostaje bez dokładnych i dogłębnych badań, a są tylko snute przypuszczenia.