Choroby żółwi – jak je zwalczać i przeciwdziałać?

Opieka nad żółwiem zapewne wymaga od właścicieli określonego przygotowania. Tylko dzięki temu są w stanie dowiedzieć się, w jaki sposób dobrze jest zapewnić im środowisko do życia, jaki pokarm wydaje się być najlepszy dla danego rodzaju żółwia. Takie informacje wydają się być skarbnicą wiedzy. Dzięki nim będziemy opiekować się naszym przyjacielem bardzo dobrze. A to następnie wpływa na jego naturalne zachowania, które sami możemy dostrzegać. Ale warto jest jeszcze zwrócić uwagę na pewne choroby, które mogą pojawiać się u żółwi. Przecież przekonani jesteśmy o tym, że żółw to zwierzę długowieczne. Ale mimo wszystko wydaje się być wrażliwe, jak i mają na niego istotny wpływ warunki, środowisko. Hodowany żółw rzadko choruje. Większość chorób żółwi nie jest od razu widoczna. Wszelkie z nich wymagają zastosowania bardzo szybkiego działania. Tylko dzięki temu będziemy mogli udzielić mu pomocy na wysokim poziomie. Powinno być tutaj zastosowane specjalistyczne leczenie weterynaryjne. Jest to możliwe poprzez aplikację odpowiednich leków, wykonanie zabiegów.

Tutaj weterynarze posiadają bardzo wysokie doświadczenie w opiece na żółwiem, jak i gwarantowaniem mu pomocy w takich sytuacjach. Są w stanie także wykonywać dla żółwi zdjęcia RTG. Dzięki nim jeszcze bardziej przekonują się, jaki jest stan zdrowia takiego zwierzaka. Możemy jeszcze zainteresować się działaniami, które są związane z zachowaniem się naszego żółwia. Jeśli dostrzegamy, że ogarnia go apatia, czy letarg. To jest w stanie stanowić dla nas pewną oznakę, że jest z nim coś nie tak. Najlepiej będzie udać się do weterynarza, który jest w stanie w szybkim czasie przebadać naszego przyjaciela. W taki sposób stwierdzi, czy jest on na coś chory, a jeśli tak, to na jakie leczenie należy się zdecydować. Czasami takie zachowanie psa jest wywołane warunkami nieodpowiednimi, które mu zapewniamy w akwarium. Podczas tworzenia akwarium należy zadbać o zbiornik wodny, ląd, wentylację, odpowiednie światło, rośliny, jak i wiele innych rzeczy. Tylko dzięki temu żółw będzie mógł posiadać wysokie samopoczucie w takim środowisku. Na temat leczenia żółwia, niektórym wydaje się leczenie na własną rękę może przynieść korzyść. czy jednak powinniśmy decydować się na takie działanie?

żółw
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Na własną rękę

Pewne osoby uważają się za początkujących lekarzy, bez doświadczenia. Wynika to z faktu, że gdy ich zwierzę choruje, to sami próbują zastosować pewne metody leczenia. Nie powinniśmy tak czynić w przypadku większości zwierząt, a na pewno żółwia. To przede wszystkim obowiązek weterynarza, który posiada w tym kierunku konkretne doświadczenie. Mamy możliwość blisko nas wyszukać weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu żółwi. Takich specjalistów nie występuje wiele z naszym kraju. Powinniśmy zaznaczyć, że czyszczenie terrarium, jak i dezynfekcja, utrzymywanie w higienie, ma istotne znaczenie na zdrowie naszego żółwia. Jeśli więc dostrzegamy, że nasz żółw nie czuje się dobrze, to leczenia nie powinniśmy zastosować na własną rękę. Warto wyszukać specjalisty, do którego będziemy mogli się w szybkim czasie wybrać.

Najczęstsze objawy chorobowe

Chorób dla zwierząt pojawia się bardzo wiele. W przypadku żółwi dostrzega się pewną tendencję na choroby, które często są u nich widoczne. Ważne na pewno wydają się być objawy chorobowe. Najczęstsze to obrzęk, biegunka, wymioty, niedomykalnie jamy ustnej, nietypowe wydzieliny z nosa, opuchlizna, brak apetytu, nadmierna, przedłużająca się apatia. Takie choroby żółwi głównie wynikają z nieodpowiedniej diety, czy warunków, które mają zapewnione w terrarium. To wpływ na osłabienie się odporności żółwia, co dalej prowadzi do pojawienia się choroby. Gdy wybieramy leczenie antybiotykami, to na pewno nie powinno się przedłużać minimalnej dawki. Jakie są najczęstsze choroby żółwi? Często mogą pojawiać się u nich Anemia. Do przyczyna zaliczamy schorzenia nerek i wątroby, niedobór witamin z grupy B, niewłaściwa dieta, niedobór witaminy A. Następnie przedstawia się biegunka, która jest w stanie wynikać z poważnej infekcji pasożytów, niedoboru witaminy A, problemów ze wzrokiem. Nasz żółw wymaga więc zapewnienia mu odpowiednich warunków do życia. To będzie stanowiło pewne zabezpieczenie go przed chorobami, które często pojawiają się u takich zwierząt. Warunki w terrarium powinny na przykład uwzględnić zastosowanie odpowiedniego oświetlenie. Powinno być ono podobne do oświetlenia naturalnego. Dzięki temu wpływa ono pozytywnie na życie naszego przyjaciela, który znajduje się w takim terrarium. Następnie dobrze jest zatroszczyć się o pewne przechadzki z naszym żółwiem.

żółw
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Nie powinniśmy jego środowiska ograniczać tylko do takiego terrarium. Jest to pewne zwierzę, które powinniśmy także wziąć na pewien spacer. Zapewne stanowi to dla niego pozytywne urozmaicenie życia, które wpływa również na jego stan zdrowia. Na zewnątrz będzie miał on większą swobodę poruszania się. Poza tym dobrze jest zdecydować się na wypad na spacer. Tam mamy możliwość ukazać mu większe środowisko, które jest nadzwyczaj naturalne. Zarówno trawa, jak i naturalny zbiornik wodny jest dla niego świetnym wypoczynkiem. Trzeba jednak zachować pewną ostrożność, aby taki żółw nie zrobił sobie krzywdy, czy nam nie uciekł. W przypadku środowiska wodnego wydaje się to być bardziej możliwe. Jeszcze zastanawiać możemy się nad wykorzystaniem odpowiedniej diety dla naszego żółwia. Powinna być ona dostosowana do danego gatunku.